کنفرانس جامع طراحی با هدف معرفی نقش و جایگاه طراحی در فرآیند تولید، صنعت و آموزش عالی در کشور شکل گرفته است.

 

 

 

 نشریه فرآیند معماری، در ادامه اهداف خود، اقدام به برگزاری همایش های موضوعی نمود.

 

 

فروشگاه مجله

امکان انتخاب و سفارش نشریات چاپ شده

رئیس کل اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزیحركت به سمت بانكداری الكترونیكی و ارائه خدمات الكترونیكی شروع شده و خوشبختانه آن طور كه آقای پورمحمدی فرمودند،

روند و پیشرفت خیلی خوبی داشتند، اگر چه كافی نیست و راه بسیار طولانی است و باید خیلی بیشتر تلاش شود كه خدمات بانكی با كیفیت بهتر با خدمات متنوع‌تری برای مردم ارائه شود. نشانه‌هایی كه الآن می‌شود به آن اشاره كرد به عنوان یك شاخص موردی بیان می‌كنم. تعداد تراكنش‌های روی كارت خوان‌ها فروشگاهی است. این را به عنوان شاخص همیشه نگاه می‌كنیم كه پیشرفت گسترش خدمات الكترونیكی را ببینیم. تا 2 سال پیش تعداد موارد استفاده از كارت در كارت خوان‌های الكترونیكی 2 % تراكنش‌های كارتی بود. اما آخرین آمارها می‌گوید در ماه گذشته تبدیل شده به 14%، 7/13 % تراكنش‌های كارتی كل سیستم بانكی روی كارت، روی پوز‌های فروشگاهی بود. این روند خوبی است که رو به افزایش است.

 

. بنابراین تقاضا از جانب مردم هست و حال باید این‌جا سیستم بانكی نیز تلاش كند و عرضه را تقویت كند كه خدمات بیشتری را به این ترتیب به مردم ارائه كند. برای این‌كه خدمات گسترش پیدا كند، باید از همه كانال‌ها و تمام ظرفیت‌ها استفاده كرد یكی از ظرفیت‌های و كانال‌های موجود، همین شعب بانك‌ها است که بایستی مردم را با خدمات الكترونیكی آشنا كنند. به بگویند اگر تا به حال مردم قبض هایشان را به صورت حضوری پرداخت می‌كردند دیگر می‌توانید در منزل یا با مراجعه به خودپردازها پرداخت نمایند و دیگر نیاز به مراجعه حضوری نیست. اطلاع‌رسانی به مردم بسیار مهم و در گسترش استفاده از خدمات الكترونیكی بسیار موثر است. باید شعب بانك‌ها به نحوی طراحی شوند كه امكان اطلاع‌رسانی به مردم به صورت موثر باشد. الآن وقتی به شعب بانك مراجعه می‌كنیم بروشورهایی را می‌بینیم كه خدمات مختلفی را توضیح می دهند اما كافی نیست و باید تخصصی‌تر در این زمینه، در شعب بانك‌ها كار شود.

به طور مثال باید نیروهایی باشند كه به طور حضوری به مشتری توضیح دهند كه به این صورت قسط را بپردازند. این آموزش عمومی بایستی به تدریج زیاد شود و تكمیل شود تا در نهایت به هدفی كه كاهش مراجعات مردم به شعب بانك‌ها هست برسیم. بدین ترتیب هزینه‌های بانكی را كاهش داده و از فضای مجازی بیشتر استفاده كنیم كه هم به نفع خود بانك‌ها است و هم زحمت مردم را برای مراجعه به بانك كاهش می‌دهد. اطلاع‌رسانی و آموزش مردم در زمینه امور بانكی بسیار مهم است. مردم در مسائل پولی بسیار حساس هستند. بنابراین در زمینه پولی و بانكی باید بر روی خدمت‌رسانی، كیفیت خدمت‌رسانی، اطلاع‌رسانی و ایجاد اطمینان به مردم برای انجام امور بانکی در فضای مجازی باید تاکید نمود. بسیار با اهمیت است كه بتوانیم این اطمینان را در مردم ایجاد كنیم. فاكتورهای دیگری نیز هست كه برای ایجاد اطمینان باید بدان توجه نمود. یكی ارائه نمودن خدمات با كیفیت به مردم هست به طوری كه همیشه، همواره در 24 ساعت شبانه‌روز مشتری بتواند از خدمات بانكی استفاده كند این احساس را داشته باشد كه هر زمانی اراده كند می‌تواند از خدمات بانكی استفاده كند، یا از كانال اینترنت یا تلفن یا خودپرداز یا از هركانال دیگری كه هست مطمئن باشد كه می‌تواند از آن استفاده كند، و با كیفیت می‌تواند استفاده كند. بانك‌ها باید به این سمت بروند كه busines contien tiplan را داشته باشند و همواره قابل ارائه بودن خدمات برایشان مهم باشد تا مشتری‌ها این حس اطمینان را پیدا كنند.

 

نكته مهم دیگر استفاده از این خدمات و رسیدگی به مشكلات مردم در استفاده از این خدمات هست یعنی باید سیستمی باشد كه در هر بانكی help desk وجود داشته باشد. شماره تلفن‌هایی در دسترس باشد و روش‌هایی در بانك‌ها تعریف شود كه خیلی سریع به مشكلات مردم رسیدگی شود، رفع مشكل مردم منوط به بین دو بانك نشود و سریعا مشكلات برطرف شود. حال اگر بانك‌ها مشكلی دارند بعداً به آن رسیدگی شود. این روش‌هاباعث می‌شود كه اطمینان مردم به وجود بیاید و میزان استفاده از خدمات الكترونكی گسترش پیدا كند که همان هدفی است كه سیستم بانكی، دولت و دولت الكترونیك آنرا دنبال كنند.

 

نكته دیگری كه در گسترش استفاده از خدمات الكترونیكی موثر است استفاده سازمان‌های دولتی و شخصیت‌های حقوقی از خدمات الكترونیكی است. آمارها نشان می‌دهد بیشترین حجم تراکنش‌ها را سازمان دولتی و شخصیت‌های حقوقی در استفاده از خدمت بانكی دارند. متأسفانه الآن شاهد این هستیم كه سازمان دولتی كمتر از این خدمات استفاده می‌كنند و این به عهده سیستم بانكی است که تشویق كند، خدمات مناسب را برای سازمان‌های دولتی و شخصیت‌های حقوقی ارائه كند تا میزان مشتریان عمده خدمات بانكی با خدمات الكترونیكی آشنا شوند و به سمت استفاده از این خدمات بروند. قطعاً اگر سازمان‌های دولتی و خصوصی از این روش‌ها استفاده كنند بالطبع مردم هم آشنا خواهند شد و مردم هم به خدمات الكترونیكی بانكی اطمینان خواهند كرد. بنابراین یكی از وظایف بانك‌ها است كه با ترتیب دادن چنین سمینارها و كنفرانس‌هایی و اطلاع‌رسانی به این كه چه خدماتی می‌توانند سازمان‌ها استفاده كنند، آن‌ها را آشنا كنند به آنان اطمینان دهند كه بدون هیچ نگرانی و با اطمینان می‌توانند از این خدمات استفاده كنند. به عنوان مثال سازمان حج و زیارت برای دریافت پول ثبت نام سفر حج اعلام نماید كه در فضای الكترونیكی هر كسی كه می‌خواهد به این شماره حساب به بانك پول واریز كند و بقیه كارها را خود بانک انجام می‌دهد. دیگر لازم نیست به شعبه‌ها مراجعه كنند، چك بگیرند و ... چنین كارهایی اگر در سازمان‌ها شكل بگیرد قطعاً مردم را با روش‌های الكترونیكی آشنا می‌كند و شاهد گسترش بانكداری الكترونیكی خواهیم بود.