چاپ

در اکثر سیستم‌های سازه‌ای پیش‌ساخته سنگین، اتصالات تحت بارهای ثقلی مشکلی نداشته‌اند. درصورتی‌که طبق مشاهدات و گزارشات زمین لرزه‌های اخیر، یکی از نقاط ضعف سیستم‌های پیش ساخته سنگین نقاط اتصال عناصر سازه‌ای به یکدیگر می‌باشد.

نمونه‌های متعددی از خرابی سازه‌های پیش ساخته سنگین بر اثر ضعف اتصالات را می‌توان در زمین لرزه‌های گازلی – شوروی (۱۹۷۲)، اسپای تک – ارمنستان (۱۹۸۸)، ازمیت – ترکیه (۱۹۹۵) مشاهده کرد. در این نمونه‌ها عموماً دیوارها و یا ستون‌ها آسیبی ندیده‌اند در صورتی‌که در محل اتصال تخریب گسترده‌ای رخ داده و باعث آوار سنگین در ساختمان شده است. با توجه به این مساله در سال‌های اخیر متخصصین و اساتید عمران درصدد رفع این معضل با شیوه اجرایی مناسب هستند. یکی از این راهکارهای ارائه شده استفاده از سیستم پیش ساخته‌سبک می‌باشد.

در این روش استخوان بندی اصلی سازه که شامل شبکه جوش شده می‌باشد در کارخانه به شیوه صنعتی تولید و پس از نصب در محل، بتن‌ریزی یا بتن‌پاشی می‌شوند. بدین ترتیب علاوه بر حفظ تولید صنعتی ساختمان و کنترل کیفیت آن مشکل دوگانگی جنس بتن اتصالات و بتن پیش ساخته وجود نخواهد داشت.

پانل های پیش ساخته سبک

سیستم پانل‌های ساندویچی پیش‌ساخته بتنی اولین بار در سال ۱۹۶۷ میلادی توسط شخصی به نام ویکتور وایزمن (Victor Wiseman) در ایالت کالیفرنیای آمریکا به ثبت رسید. پانل‌های پیش‌ساخته سبک شامل دو صفحه شبکه جوش شده فولادی می‌باشند که یک لایه عایق پلی‌استایرن در میان آن قرار گرفته و توسط تعدادی اعضای خرپایی به یکدیگر متصل شده‌اند. این پانل‌ها بعنوان المان دیوار و سقف ساختمان بکار می‌روند. مدول عرضی پانل‌ها ۱۲۰ سانتی‌متر می‌باشد و بسته به کاربردهای متفاوت، طول و ضخامت‌های مختلف دارند. پانل‌های دیوار علاوه بر اینکه جداکننده فضاهای معماری هستند، نقش دیوار باربر قائم و دیوار برشی در برابر بارهای جانبی را هم ایفا می‌کنند. بنابر این عموماً در اینگونه سازه‌ها نیازی به اسکلت فلزی یا بتنی وجود ندارد.

پانل‌های سقفی، به عنوان دیافراگم کف در کنار یکدیگر مستقر شده و روی پانل‌های دیوار نصب می‌گردند. لایه پلی‌استایرن نقش قالب برای بتن‌پاشی و همچنین عایق حرارتی و صوتی را ایفا می‌کند. دراین سیستم پانل‌ها پس از نصب، بتن‌پاشی شده و تشکیل یک سازه سه‌بعدی را با عملکرد جعبه‌ای می‌دهند. از این پانل‌ها علاوه بر استفاده به عنوان اعضای باربر ساختمان، بدلیل عایق حرارتی، صوتی و مزایای دیگر آن برای تیغه‌های غیر باربر ساختمان‌های مختلف نیز استفاده می‌شود.

پانل‌های پیش‌ساخته سبک شامل دو صفحه شبکه جوش شده فولادی می‌باشند که یک لایه عایق پلی‌استایرن در میان آن قرار گرفته و توسط تعدادی اعضای خرپایی به یکدیگر متصل شده‌اند. این پانل‌ها بعنوان المان دیوار و سقف ساختمان بکار می‌روند.