کنفرانس جامع طراحی با هدف معرفی نقش و جایگاه طراحی در فرآیند تولید، صنعت و آموزش عالی در کشور شکل گرفته است.

 

 

 

 نشریه فرآیند معماری، در ادامه اهداف خود، اقدام به برگزاری همایش های موضوعی نمود.

 

 

فروشگاه مجله

امکان انتخاب و سفارش نشریات چاپ شده

 

عنوان مقاله :

بیودیزاین و دنیاى علمى تخیلى

 

ارائه دهنده :

جمشید امامی، مدرس بیونیک ، گروه طراحی صنعتی ،دانشگاه تهران

چکیده :

     در این مقاله سعی شده تا به معرفی بیو دیزاین((Bio-Design در عرصه طراحی صنعتی پرداخته و   آثاری برگزیده از بانی این روش طراحی  مورد بررسی قرار گیرد. طراح صنعتی ، لوئیجی کولانی در اواخر قرن ۲۰ موفق به معرفی و کاربرد گسترده  دانش نوپای  بیونیک در آثار و محصولات صنعتی مختلف مورد استفاده در زندگی روزمره       ( و نیز آینده گرای) مردم جهان شد . این  هنرمند سعی در پایه گذاری روشی جهانی و ماندگار برای طراحی مصنوعات صنعتی بشری داشته است. با توجه به اینکه بخشی عمده از آثار او برای دنیای فردا  طراحی شده اند ، لازم بود که در اینجا اشاره ای نیز به مبانی دنیای علمی تخیلی و کاربرد آن در تکنولوژیهای آینده  شود .

واژه های کلیدی :

بیونیک ، بیو دیزاین ، تکنولوژیهای آینده ،کولانی ، طراحی صنعتی ، معماری

 

مقدمه:

واژه بیونیک(Bionics)  نخستین بار توسط سرگرد جک.اى. استیل (Jack.E.Steel)افسر هنگ هوانوردى نیروى هوائى امریکا بکار برده شد.»

    وى در اوت ۱۹۵۸ این واژه را ابداع نمود و هدف او شناساندن آن بعنوان علمى جدید بودکه الهام از طبیعت را محور کار خود قرار می دهد . ( ژراردن،۱۳۶۶،۱۱)

طی دهه ها ی اخیر، این دانش نقشی کلیدی در عرصه های  علم و تکنولوژی ایفا نموده و  الگوهایی قابل انتقال به حوزه های مختلف نیاز های حال و آینده جوامع بشری را معرفی نموده است.

    در این مقاله، سعى ما در جهت معرفى و کاربرد دانش بیونیک  به عنوان نظریه ای پویا و ماندگار در عرصه طراحى بوده است .

این نحوه طراحی را اولین با ر کولانی  بطور کاملا کاربردی و گسترده در جهان امروز مطرح کرد و جالب اینکه نظریات او در سالهای اولیه مورد استقبال کشورهای اروپایی قرار نگرفت و این ژاپنیها بودند که به اهمیت فلسفه او پی بردند .

کولانی، خود در این زمینه می گوید : نظریات مرا فیلسوفان شرقی بهتر از مهندسان غربی درک می کنند.

پس از اینکه وی سالها در ژاپن به تحقیق و طراحی پرداخت ، کم کم شرکتهای اروپایی و آمریکایی متوجه ظرافت کارهای او شده و نظریات وی را در سالهای اخیر  به رسمیت شناختند.

در حال حاضر ما می دانیم که بهترین و ماندگارترین روش در طراحی و تولید محصول روندی است که حداقل تضاد و تاثیر منفی بر طبیعت را داشته باشد(و این یکی از حوزه ها و ارکان جدایی ناپذیر در طراحی به روش بیونیکی نیز بوده است).

مخلوقات طبیعت، با بکار گرفتن پیچیده‏ترین قوانین و روابط موجود در پدیده‏هاى جهان، نمونه بارزى از شاهکارهاى علمى، مهندسى و هنرى را در پیکره خویش به نمایش گذارده‏اند که می توانند منبع الهام انسانها تا میلیونها سال آینده باشند..

   برخى آثار کولانى از محدوده زمانى خود فراتر رفته و جنبه ای آینده گرایانه به خود گرفته است. وی در سالهای اخیر به ارائه طرحهایی در زمینه  معماری و شهرسازی روی آورده و شهرکی را برای یکی از جزایر چین با الهام از ساختارهای ارگانیک بدن انسان طراحی کرده است .